NFS – Tipy do praxe II.

Ahojte všetci,

v ďalšej časti mojej minisérie „NFS – Tipy do praxe“ sa pozrieme na individuálne monitorovanie únavy u športovcov.

Na začiatok treba povedať, že toto monitorovanie únavy je vo veľkej miere subjektívne, no dá nám určite prehľad v akom rozpoložení sa vaši športovci aktuálne nachádzajú. Dozviete sa o nich, všetky informácie ešte predtým ako sa vydajú na tréning, čo je v mnohých prípadoch veľká výhoda a môžete sa lepšie pripraviť na tréning. Myslím si, že podobné sledovanie je vhodné nielen pre dospelých ale tiež už aj pre deti vo veku od 13-14 rokov.

“Prečo už aj tak mladí ľudia?”

Mnoho dospievajúcich detí a dosť často aj dospelých ľudí nedokáže vnímať svoje telo a ohodnotiť svoj aktuálny stav. Myslím si teda, že je dôležité s niečím podobným začať už v mladom veku aby v teenegerskom veku už vedeli zhodnotiť svoj zdravotný a psychický stav. Samozrejme dôležité bude tiež aj akú kooperáciu a dôveru máte od trénera repsektíve či dokážete tieto v podstate jednoduché dáta preniesť aj reálne do praxe. Napríklad vo forme prispôsobenia tréningového dňa či konkrétneho tréningu podľa únavy a s tým súvisiacu individualizáciu tréningu.

Je to v podstate veľmi lacná záležitosť a jednorazová investícia. Pomôcky ktoré potrebujete sú – smart hodinky/športester (ideálne aj s hrudným pásom) a mobil s pripojením na internet.

V nasledujúcich riadkoch budete vidieť malú ukážku môjho formuláru aby ste sa možno mohli inšpirovať k vytvoreniu vlastného. Znova použijeme na tvorbu Google Formuláre.

Ak ste videli článok o Evidencii zranení v podstate sa vo forme skoro vôbec nelíši, jediné v čom sa líši je text a samozrejme otázky, na ktoré budú športovci odpovedať. Na začiatku je dôležité si určiť CIEĽ prečo to vlastne robíte, čo chcete zistiť a ako chcete následne s dátami robiť. V kluboch a obecne v zahraničí je veľmi populárne podobné sledovanie, volajú ho „Wellness Questionaire“. Dôvod prečo som to robil JA je, že dokážete po určitej dobe sledovania niečo odhaliť (ťažko odhadnúť čas koľko, no po mesiaci by ste už mohli čo to vedieť). Napríklad, že sa niečo v ľudskom tele deje, čo pre Vás v praxi môže znamenať lepšiu reakciu na vzniknutú situáciu a môžete predísť napríklad pretrénovaniu vášho zverenca. Takisto môžete odhaliť ako reaguje športovec na typ tréningu, ktorý s ním robíte a či vlastne ten tréning slúži na to čo reálne chcete. Pre vytvorenie obrazu ako to myslím, je tu príklad a skúsenosť môjho kamaráta.

Sledoval s jeho kolegami celú sezónu basketbalistov vo veku U15-U17. V určitom období odhalili u jedného chlapca malú odchýlku v jeho odpovediach. Predtým svoju únavu hodnotil napríklad na číslo 6 a potom z ničoho nič začal dávať 8. Samozrejme aktivita bola podobná každý týždeň, takisto koľko času trávil v škole a tiež čas tréningu. Veľa zmien tam nebolo, no niečo nesedelo a on hodnotil svoj zdravotný a psychický stav na iné číslo. Výsledok bol, že ten hráč ochorel a nemohol sa zúčastniť v ďalšom týždni tréningového procesu. Samozrejme vieme, že je tam veľa ďalších faktorov čo mohli spôsobiť jeho chorobu, no vďaka týmto číslam pár dní predtým sa niečomu podobnému dalo a mohlo predísť.

Takto vyzerá môj formulár

Tu prikladám Link môjho formuláru = Sports Tracking MN

Znova Vám to vytvorí také isté tabuľky a grafy, ktoré môže vidieť v článku predtým NFS – Tipy do praxe I.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho na vašich sociálnych sieťach nech sa o ňom dozvie čo najviac ľudí a ak si niečo podobné vytvoríte aj vy, budem rád keď mi to pošlete a ja tiež získam pár inšpirácie od Vás .

Majte sa pekne, buďte zdravý a užívajte život.


Nájdete ma na sociálnych sieťach

Facebook – Michal Nagaj  

Fanpage – Physio Nagaj   

Instagram – @michal.nagaj


Nezabudnite, že môžete počúvať aj podcast! TU⇓

 

 

 

MN

 

X