NFS – Tipy do praxe I.

Ahojte všetci,

Chcel by som Vám pomocou môjho podcastu „Život Fyzio“ a tohto webu povedať pár užitočných tipov ako si uľahčiť prácu a posunúť svoje vedomosti na vyššiu úroveň.

Ako som povedal v úvodnej časti budem sa ako prvej venovať evidencii zranení a tomu ako som si ju vytvoril a načo mi vlastne slúžila. Samozrejme nevytvoril som ju hneď po škole pri nástupe a až neskôr v období medzi 2-3 sezónou.

Až Postupom času som začal rozmýšľať v súvislostiach o tom ako to seba a možno čiastočne aj klub posunúť na vyšší level a ako zlepšiť niektoré veci tak aby fungovali. Prvé čo ma napadlo bolo, robiť si evidenciu zranení a zapisovať si to ako som ich postupne riešil, nech mám v budúcnosti aspoň niečo o čo sa môžem oprieť a čo fungovalo napríklad v terapii. Trvalo mi dlho, kým som našiel v tom systém. Najprv som si to zapisoval postupne na papier alebo osobitne do pc, až po nejakom čase ma napadol spôsob, ktorý sa zdal byť rýchly, efektívny a hlavne je zadarmo. Preto Vám ho chcem ukázať a možno pomôcť ľudom presne v tých situáciách ako som bol ja.

Poďme teda na to, v najbližších riadkoch a obrázkoch uvidíte ako na to:

Začal by som tým, že som to vytvoril v Google Forms, ktoré sú dostupné dnes už pre všetkých.

Vo formulároch máte rôzne možnosti ako začať. Ja som začal s tým, že som vytvoril menoslov hráčov aj s obrázkami (môžete to kľudne spraviť aj bez obrázkov napríklad pomocou rozbaľovacej ponuky). Samozrejme potrebujete tiež dátum kedy, pretože ak to budete vkladať deň pozadu nebude Vám sedieť deň zranenia.                        

                                            

Vytvoril som kategórie oblastí zranenia napr. Horná končatina, dolná končatina a ďalšie oblasti. Následne som prešiel do typu zranenia (bolesť, distorzia, kontúzia..) s tým, že v ďalšom bode som chcel špecifikovať presné miesto a lokalizovať zranenie. Zaujímalo ma tiež aj to, kde sa stalo zranenie, ako sa stalo(kontaktné, nekontaktné) a či pri tréningu alebo zápase(toto hlavne preto aby sme prípadne mohli modifikovať v budúcnosti tréningovú náplň s trénerom, alebo zmenu rozcvičky…)                                                                                                                                       

                                            

Vynikajúce je, že všetky výsledky sa hneď exportujú do Excelu a do tabuľky, kde sa vytvorí graf. Následne si viete hneď pozrieť štatisticky, aké je napríklad najčastejšie zranenie toho konkrétneho hráča respektíve tímu. Znova tým viete zistiť informácie, ktoré sa dajú využiť napríklad v prevenčnom programe každého hráča alebo tiež zistíte, či sa niečo opakuje po určitom type tréningu a veľa ďalších možno pre niekoho detailov ale pre mňa podstatných a zaujímavých vecí, hlavne v profi športe.